منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
علت تغيير رنگ درختان در فصل پاييز چيست؟  khabarnametanz khabarnametanz .

khabarnametanz

علت تغيير رنگ درختان در فصل پاييز چيست؟


هر فصلي از سال را مي توان با رنگ و ويژگي هاي بخصوصي به ياد آورد. فصل پاييز يادآور رنگ هاي زرد و نارنجي و برگ ريزان هاي زيباست. اما چه دلايل علمي در پس اين وقايع نهفته اند.

كمتر كسي وجود دارد كه دلباخته زيبايي هاي فصل پاييز نباشد. پاييز را به تابلوي نقاشي تشبيه مي كنند كه برترين رنگ ها در آن استفاده شده است. از زيبايي هاي اين فصل مي توان به تغيير رنگ برگ درختان، برگ ريزان، كوتاه شدن روز و فرا رسيدن هواي سرد اشاره كرد. اما چه دليل علمي را مي توان براي وقايع رخ داده، عنوان كرد؟علت تغيير فصل ها در چيست؟

قبل از اينكه تغييرات جوي و فرآيندهاي شيميايي فصل پاييز را مورد بررسي قرار دهيم، به علت تغييرات فصلي پرداخته مي شود. در قرن هاي گذشته، ستاره شناسان بر اين باور بودند كه تغيير جايگاه خورشيد در آسمان باعث تغيير فصل ها مي شود اما در سال هاي بعد، انسان پي به علت تغيير فصول برد. زمين در مسير بيضي شكلي به دور خورشيد در حال چرخش است و به صورت همزمان حول مداري كه نسبت به سطح مداري اش شيب دار است نيز در حركت است اما با وجود اين شيب باز هم نيم كره هاي مختلف زمين در طول سال قادر به دريافت نور خورشيد هستند اما تغيير آن شدت يا تابش فصل هاي بهار، تابستان، پاييز و زمستان را رقم مي زند.

با فرا رسيدن فصل پاييز، درختاني كه پيش از اين به عمل فتوسنتز مي پرداختند، فعاليت هاي خود را متوقف و مواد غذايي را در ريشه هاي خود ذخيره مي كنند تا براي اين فصل آماده شوند.تغيير رنگ برگ ها

درختان به دليل قرار گيري در نقاط و عرض هاي جغرافيايي متفاوت با چهار فصل روبرو مي شوند تا در هر فصل لباس مخصوص خود را به تن كنند. آغاز فصل پاييز و كاهش دماي هوا تاثير قابل توجهي بر فرآيندهاي گياهان و درختان دارد. در اين فصل ديگر فعاليت برگ به پايان رسيده و كلروفيل كه تغيير رنگ برگ ها را برعهده دارد به مواد متنوعي كه از آنها تركيب شده، تجزيه يافته و مواد غذايي را براي استفاده در بهار به تنه درختان منتقل مي كند. در حفره هاي سلولي برگ ها نوعي ماده آبكي باقي مي ماند كه حاوي قطرات چربي، بلور و تعداد محدودي اجسام زرد رنگي است كه نور را منعكس كرده و باعث زرد شدن برگ درختان مي شود.اما از سوي ديگر، برگ درختان پاييزي به رنگ هاي مختلفي مبدل مي شوند. در پاسخ به چگونگي ظهور چندين رنگ در طيف هاي زرد يا قرمز بايد گفت، تمامي برگ ها از رنگدانه هاي زردي برخوردارند كه با كاهش فعاليت كلروفيل قدرت مضاعفي مي يابند. سپس ميزان قند موجود در برگ ها بيش از آن حدي است كه بتواند به درون درخت يا براي ذخيره سازي منتقل شود. در نتيجه، تركيب شيميايي قند با ساير مواد موجود در برگ ها رنگ هاي متنوع و زيبايي را به وجود مي آورد مانند طيف هاي مختلفي از رنگ قرمز (قرمز روشن، قرمز تيره، قرمز مايل به قهوه اي و …)

اما دلايل مختلف ديگري نيز براي قرمز شدن برگ هاي درختان ارائه مي شود كه از آن ميان مي توان به مواردي مانند توليد رنگدانه هاي سرخ براي مبارزه با حشرات توسط درختان اشاره كرد.آغاز برگ ريزان پاييزي پس از تغيير رنگ برگ ها

در مدت زماني كه برگ هاي درختان در حال تغيير هستند، برگ ريزان آنها نيز شروع مي شود. تغييرات متابوليسمي سبب تجزيه و تحليل ديواره سلولي مي شود تا سلول ها بدين طريق بتوانند از يكديگر جدا شده و در نهايت اتصال آوندي شكسته مي شود تا برگ ها بتوانند با وزش باد يا سنگيني برگ از درخت افتاده و فصل برگ ريزان آغاز شود. درختان در فصل پاييز برگ هاي خود را از دست مي دهند تا به پيشواز زمستان رفته و با آغاز بارش برف و باران، شاخه هاي درختان دچار سنگيني نشوند.برگ هايي كه دوباره به خاك بر مي گردند

برگ هاي ريخته شده حاوي مقادير زياد و ارزشمندي از نيتروژن و فسفر هستند كه جزئي از خاك محسوب مي شوند. استفاده از برگ ها نه تنها باعث تغذيه درختان مي شود بلكه به دليل دارا بودن مواد ذكر شده مي تواند در فصل تابستان يا زمستان به ياري درختان نيز بشتابد و آنها را از دماهاي مختلف حفظ كند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۴:۲۵ توسط:sooroosh موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :